کدام گرایش زبان انگلیسی بهتر است؟ کدام شاخه زبان انگلیسی بهتر است؟ - انگلیشدان
مقالات

کدام گرایش زبان انگلیسی بهتر است؟ کدام شاخه زبان انگلیسی بهتر است؟

کدام گرایش زبان انگلیسی بهتر است؟ دلیل آن چیست؟!

یادگیری زبان انگلیسی امروزه نه تنها یک مهارت و امتیاز مثبت، بلکه یک ضرورت است. به همین دلیل است که بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند زبان انگلیسی را به صورت آکادمیک بیاموزند و در دانشگاه در شاخه‌های مختلف آن، از جمله مترجمی زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی و آموزش زبان انگلیسی تحصیل کنند.

کدام گرایش زبان انگلیسی بهتر است؟

سوالی که برای اکثر داوطلبین کنکور رشته زبان مطرح می شود، این است که کدام شاخه زبان انگلیسی بهتر است. در این مقاله از وبسایت آموزش زبان انگلیشدان، به این سوال پاسخ دقیق می‌دهیم.

کدام گرایش زبان انگلیسی بهتر است؟

تحصیل در رشته زبان انگلیسی یک انتخاب است، با این حال این هدف می‌تواند با مسائلی از جمله شغل آینده شما مرتبط باشد. پس باید رشته ای را انتخاب کنید که در کنار یادگیری زبان انگلیسی برای شما کاربردی نیز باشد و البته آن را دوست هم داشته باشید.

در ادامه به معرفی گرایشات مختلف رشته زبان انگلیسی در دانشگاه می‌پردازیم.

معرفی رشته مترجمی زبان انگلیسی

رشته مترجمی یکی از بهترین زیرشاخه های رشته زبان انگلیسی است که می تواند در همه زمینه‌ها برای فارغ التحصیلان کاربردی باشد. گرایش مترجمی زبان را می‌توانید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا انتخاب کنید.

برای این که در رشته مترجمی موفق باشید، علاوه بر زبان انگلیسی باید به دستور زبان فارسی و نکات نگارشی آن نیز مسلط باشید تا ترجمه‌های بهتر و دقیق تری را انجام دهید.

دروس رشته مترجمی زبان انگلیسی

تحصیل در رشته مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه با یادگیری اصول ابتدایی ترجمه آغاز می‌شود. همچنین مهارت ترجمه انگلیسی به فارسی و برعکس نیز برای دانشجویان شرح داده می‌شود. هرچه سال‌های بیشتری در این رشته تحصیل کنید، مباحث تخصصی‌تر شده و شما با انواع سبک نگارش و ترجمه آنها آشنا می شوید.

به همین دلیل انتظار می‌رود شخصی که در این رشته تحصیل کرده است بتواند در همه موضوعات و زمینه‌ها ترجمه قابل قبولی ارائه کند.

دروس ارائه شده در این رشته شامل آشنایی با ادبیات معاصر، ترجمه شفاهی، ترجمه انفرادی، ترجمه پیشرفته، آزمون سازی، آواشناسی، نگارش، بیان شفاهی داستان، انواع نثرها، زبان شناسی، مقاله نویسی، نامه نگاری، اصول و روش ترجمهT روش تدریس زبان، نمونه شعر های ساده، اصطلاحات و تعبیرات، ترجمه متون ادبی، ترجمه متون سیاسی، ترجمه متون مطبوعاتی، ترجمه متون اسلامی، ترجمه مکاتبات اسناد، ترجمه نوار و فیلم، درآمدی بر ادبیات و … می شود.

بازار کار رشته مترجمی زبان انگلیسی

شاید بتوان گفت اصلی ترین شغل برای دانشجویان فارغ التحصیل این رشته، اشتغال به عنوان مترجم در شرکت های دولتی و خصوصی است. با این حال با شرکت در دوره‌های تربیت مدرس زبان انگلیسی TTC، فارغ التحصیلان این رشته می توانند در زمینه تدریس زبان انگلیسی نیز مشغول شوند.

برای شروع کار به عنوان یک مترجم باید ابتدا به زبان مادری (فارسی) تسلط کامل داشته باشید تا بتوانید اصطلاحات انگلیسی یا فارسی را به خوبی معادل سازی کنید. مشاغلی که یک فارغ التحصیل مترجمی زبان می‌تواند در آن مشغول به کار شود شامل موارد زیر خواهد بود:

– ترجمه متون مختلف شامل کتاب ها، مقالات و… 

– ترجمه اسناد، مدارک و پایان نامه ها

– ترجمه فیلم، سریال، آهنگ، برنامه های مستند و…

– ترجمه شفاهی در امور خبری مطبوعاتی و سیاسی

– ترجمه خبرها و فعالیت در رسانه‌های مختلف

– کار در دارالترجمه‌ها و یا حتی تاسیس دارالترجمه همراه طی مراحل اخذ مجوز های مربوطه

– استخدام به عنوان مترجم در شرکت‌های مختلف

– فعالیت به عنوان مترجم همزمان و…

آیا رشته مترجمی زبان انگلیسی خوب است؟

خوب بودن یک رشته بستگی به علاقمندی دانشجو به آن رشته، میزان تلاش و فعالیت و همچنین امکان اشتغال در آن دارد. با این حال باید گفت که رشته مترجمی زبان یکی از کاربردی‌ترین رشته‌های مرتبط با زبان انگلیسی است.

آیا رشته مترجمی زبان انگلیسی سخت است؟

در مورد سختی این رشته بحث های بسیاری وجود دارد. باید توجه داشت که مترجمی یک مهارت است و با تمرین، تکرار و تلاش می‌توانید به راحتی در رشته مترجمی زبان انگلیسی موفق باشید.

معرفی رشته زبان و ادبیات انگلیسی

این گرایش نیز در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا ارائه می شود. در این رشته دانشجو با ادبیات انگلیسی آشنا می شود. موضوعات ادبی مختلف در این زبان را بررسی می کند و همچنین نقد و بررسی آثار ادبی جهان در دوره‌های مختلف زمانی مثل دوره رنسانس، دوره مدرن، پست مدرن و … از دروس این گرایش محسوب می شوند.

دروس رشته ادبیات انگلیسی

دروس این رشته عموما شامل آشنایی با مفاهیم ادبی و انواع نثر، نامه نگاری، نحوه نگارش، اصطلاحات و تعبیرات زبان انگلیسی، مقاله نویسی، آوا شناسی، داستان کوتاه، بیان شفاهی داستان، بررسی متون مطبوعاتی، بررسی متون ادبی، زبان شناسی، نمایشنامه، رمان، تاریخ ادبیات، شعر انگلیسی، نقد ادبی، آزمون سازی، فنون و صناعات ادبی، ترجمه مکاتبات و اسناد، آشنایی با نویسندگان قرن بیستم، روش تدریس زبان های خارجی و … می شود.

در این گرایش از رشته زبان انگلیسی، درسی تحت عنوان زبان دوم (معمولا فرانسه یا آلمانی) نیز ارائه می شود که مکالمات و قواعد ابتدایی را در مورد آن زبان خواهید آموخت.

بازار کار رشته زبان و ادبیات انگلیسی

فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در مشاغل مختلف نیازمند به مهارت های زبان انگلیسی مشغول به کار شوند که از آن میان می توان به نویسندگی و روزنامه نگاری، تدریس زبان انگلیسی، ترجمه و … اشاره کرد.

آیا رشته زبان و ادبیات انگلیسی خوب است؟

این رشته برای کسانی که به مباحث ادبی علاقمند هستند بسیار هیجان انگیز خواهد بود. در صورتی که به ادبیات یا مباحث ادبی دوره‌های مختلف علاقه ندارید، بهتر است این رشته را فراموش کنید.

آیا رشته زبان و ادبیات انگلیسی سخت است؟

سخت بودن یک واژه نسبی است بنابراین نمی توان به طور کلی در این باره نظر داد. با این حال اکثر دانشجویان گرایش های مختلف زبان انگلیسی معتقدند که رشته زبان و ادبیات انگلیسی از سایر زیرشاخه‌های این رشته سخت تر است.

در صورتی که به رشته تحصیلی خود علاقه داشته باشید تلاش برای رسیدن به موفقیت و یادگیری دروس آن کار سختی نخواهد بود. توصیه می شود به جای تفکرات انتقادی یا قضاوت بر اساس پیش زمینه‌های ذهنی، با دقت و توجه رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و از چالش هایی که برای یادگیری پیش روی شما قرار دارد، هراس نداشته باشید.

معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی

رشته آموزش زبان انگلیسی نیز می تواند یکی از بهترین زیرشاخه های رشته زبان انگلیسی باشد. گرایش آموزش زبان را هم می‌توانید در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری انتخاب کنید. همچنین برای این که در رشته آموزش زبان انگلیسی موفق باشید، مهم ترین پیش شرط آن این است که صبور و علاقه مند به تدریس کردن باشید و دروس مربوطه را نیز به خوبی بیاموزید.

دروس رشته آموزش زبان انگلیسی

رشته آموزش زبان انگلیسی به بررسی مسائل مربوط به یادگیری زبان می پردازد و دستور العمل های انجام صحیح آن را ارائه می کند. در واقع می توان گفت که رشته آموزش زبان انگلیسی از چندین رشته مختلف تشکیل شده است. همچنین مفاهیم رشته هایی از جمله روانشناسی، جامعه شناسی و… در این رشته و با محوریت آموزش زبان قرار می گیرند.

دروس این شاخه زبان انگلیسی نیز به طور خلاصه شامل اصول و فلسفه آموزش و پرورش، خواندن و درک مطلب، دستور و نگارش، گفت و شنود و تهیه مطالب درسی تدریس عملی دبیرستان و… می باشد.

از فردی که در این گرایش زبان انگلیسی تحصیل کرده انتظار می رود بتواند تدریسی درست، فنی و مطابق با اصول حرفه ای در سطوح مختلف زبان انگلیسی ارائه نماید.

بازار کار رشته آموزش زبان انگلیسی

در واقع اصلی ترین شغلی که می توان برای فارغ التحصیلان این رشته در نظر گرفت، تدریس به عنوان معلم زبان انگلیسی در سازمان های دولتی، خصوصی، مدارس و آموزشگاه ها می باشد.

افراد می توانند با شرکت در دوره های تربیت مدرس TTC مختص هر سازمان، در آنجا به عنوان استاد خصوصی یا گروهی زبان انگلیسی مشغول به کار شوند. هر چند که در دست داشتن مدارک کارشناسی و بالاتر رشته آموزش زبان انگلیسی نیز می تواند کفایت کند.

برای شروع کار خود به عنوان یک مدرس زبان انگلیسی باید علاوه بر تسلط به مباحث درسی رشته خود، توان انتقال و تفهیم مطالب را در خود پرورش داده تا بتوانید در این مسیر موفق باشید.

مشاغلی که این دسته از فارغ التحصیلان رشته زبان انگلیسی می توانند در آن مشغول به کار شوند، شامل موارد زیر خواهد بود:

– تدریس در موسسات خصوصی و گروهی آموزش زبان انگلیسی

– تدریس خصوصی به صورت فریلنسری با درامد بسیار خوب

– تدریس در دانشگاه ها و مدارس در مقاطع مختلف

– همکاری با ارگان ها و شرکت های مختلف جهت انجام فعالیت های مربوط به دوبله و ترجمه

– همکاری با شرکت ها و آژانس های مسافرتی به عنوان تور لیدر و…

به طور کلی می توان گفت که فارغ التحصیلان این رشته بازار کار خوبی خواهند داشت که البته این موضوع به شدت تحت تاثیر میزان دانش، استعداد و البته خلاقیت افراد در کار کردن و درآمد زایی می باشد.

آیا رشته آموزش زبان انگلیسی خوب است؟

همانطور که بالا تر هم گفته شد، خوب بودن یک رشته بیشتر از همه چیز به علاقه شما به آن حوزه بستگی دارد. اگر فردی هستید که از تدریس کردن و انتقال مفاهیم به سایرین لذت می برید و از صبر و حوصله کافی نیز برخوردار می باشید، احتمالا رشته آموزش زبان انگلیسی برای شما مناسب خواهد بود.

آیا رشته آموزش زبان انگلیسی سخت است؟

واقعا نمی توان گفت که رشته آموزش زبان انگلیسی سخت است! هرچند که مجدد باید بگوییم که میزان سختی آن، به علاقه و استعداد شما نیز به مقدار زیادی وابسته است. در صورت داشتن تمرین و تکرار به میزان کافی و البته به طور هوشمندانه، حتما می توانید در این رشته موفق شوید.

امیدوارم با مطالعه ی این مقاله از وبسایت انگلیشدان، متوجه شده باشید که کدام شاخه زبان انگلیسی بهتر است. البته برای شما!

سمت چپ بیشترین امتیاز 😉
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا