یادگیری زبان انگلیسی در کوتاهترین زمان را تجربه کنید! - انگلیشدان
مقالات

یادگیری زبان انگلیسی در کوتاهترین زمان را تجربه کنید!

چگونه سریع زبان انگلیسی یاد بگیریم؟! در مقاله یادگیری زبان انگلیسی در کوتاهترین زمان قصد داریم تا راه یادگیری سریع زبان را با شما در میان بگذاریم. فقط کافیست تا انتهای این مقاله که خواندن آن فقط چند دقیقه طول میکشد ولی نکات ارزشمندی را در اختیار شما قرار می‌دهد، همراه ما باشید.

همه‌ی ما احتمالا تبلیغات پر زرق و برق مربوط به یادگیری سریع زبان انگلیسی را دیده‌ایم؛ مثلا آیلتس در 5 ماه و یا مکالمه تضمینی در 30 روز! من خود در یک سایت تبلیغاتی، آگهی یادگیری زبان انگلیسی واقعی در 10 جلسه را نیز دیده‌ام! در انتهای آگهی آمده بود در پایان این 10 جلسه، به انتهای زبان انگلیسی میرسید!!

ما با قدرت طرفدار یادگیری زبان انگلیسی در کمترین زمان ممکن هستیم و بر این باوریم که حتما امکان پذیر است؛ ولی باید در انتخاب شیوه درست، بسیار دقت کنیم. فرقی نمی‌کند که برای یادگیری به کلاس زبان می‌روید یا خودتان و در منزل تمرین می‌کنید؛ اگر هوشمندانه و درست عمل کنید می‌توانید به هدف خود از یادگیری زبان انگلیسی در کوتاهترین زمان دست یابید.

مرتبط بخوانید: انگلیشدان، مجری کلاس‌های تدریس آنلاین زبان انگلیسی با نهایت کیفیت + کلاس‌های آفلاین رایگان!

اول از همه، گول تبلیغات مانند آنچه که در بالا عرض کرده‌ام را به هیچ عنوان نخورید! فردی که با همچین ادبیاتی صحبت کرده و به راحتی دروغ می‌گوید، کاملا واضح است که فقط به دنبال گول زدن مردم و پر کردن جیب‌های خود است!

دوم، به دنبال متد های اصولی و استانداردی باشید که واقعا بتوانند موجب یادگیری سریع زبان انگلیسی شوند. حتی اگر سطح دانش زبان انگلیسی شما پایین باشد، با کمی تجزیه و تحلیل و تفکر در مورد آنچه که به شما وعده داده می‌شود، به راحتی قادر خواهید بود تا مسیر صحیحی برای یادگیری هرچه سریعتر را بیابید. مثلا در مقاله معجزه تقویت اسپیکینگ انگلیشدان، سه روش بسیار کاربردی که واقعا می‌تواند موجب یادگیری سریع شوند را بررسی کرده و مفصلا توضیح دادیم. خواندن آنرا به شدت به شما توصیه میکنم.

مرتبط بخوانید: یادگیری زبان برای مهاجرت در کمترین زمان با گروه انگلیشدان!

ذکر این نکته نیز ضروری است که آموزش زبان انگلیسی از طریق برخی از متدها و روش‌هایی که قدیمی و منسوخ شده‌ ولی کماکان در بسیاری موسسات آموزش زبان مورد استفاده قرار می‌گیرد، حتی می‌تواند تا چندین سال طول کشیده و بازدهی مورد نظر را نیز نداشته باشد. احتمالاً در اطرافیان خود دیده‌اید که شخصی به طور مثال برای شش سال است که به کلاس زبان انگلیسی می‌رود و هنوز هم به نتیجه دلخواه خود نرسیده، نمی‌تواند مکالمه سلیس و روان داشته باشد و یا متوجه صحبت ‌های یک فرد انگلیسی‌ زبان نمی‌شود.

به طور کلی نسخه یکسانی را نمی‌توان برای همه پیچید؛ هرکس با فرد دیگر تفاوت های بسیاری در روند یادگیری زبان می‌تواند داشته باشد. در واقع سطح ابتدایی فرد، سطح نهایی یا مورد نظر، استعداد و ویژگی های فردی، میزان زمان آزاد جهت مطالعه و بسیاری عوامل دیگر در تعیین روش یادگیری سریع زبان انگلیسی بسیار تاثیر گذارند.

اگر هوشمندانه عمل کنید، یادگیری سریع زبان انگلیسی ممکن است

نکته مهم و امیدوار کننده این است که یادگیری زبان انگلیسی در کمترین زمان برای همه ممکن است ولی لازم است تا به یکسری نکات مهم و سرنوشت‌ساز توجه گردد. در ادامه مقاله، مهم ترین نکاتی را که برای یادگیری سریع زبان انگلیسی، باید مورد توجه قرار دهید، بررسی می‌کنیم.

برای یادگیری زبان انگلیسی در کوتاهترین زمان، هدف خود را مشخص کنید

همه ما می‌دانیم که نه ‌فقط در بحث یادگیری زبان، بلکه در تمام مقاطع زندگی هدف ما مشخص کننده مسیر ماست. بنابراین برای یادگیری زبان انگلیسی در کوتاهترین زمان، شما باید در ابتدا بدانید که هدفتان از قدم گذاشتن در این مسیر چیست.

اصلاً به چه منظور می‌خواهید این کار را شروع کنید و در نهایت قصد دارید به کجا برسید. همه افراد موقعیت‌های اجتماعی و ویژگی‌های فردی متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. همین تفاوت‌ها باعث تنوع اهداف آنها در زندگی می باشد. درنتیجه ممکن است دو فردی که در یک کلاس زبان مشترک شرکت می کنند، هدفشان از شرکت کردن در آن کلاس با یکدیگر کاملاً متفاوت باشد.

مرتبط بخوانید: بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل

یکی از آن‌ها ممکن است صرفاً به خاطر علاقه‌ای که به یادگیری زبان‌ انگلیسی دارد در این کلاس شرکت کرده باشد و دیگری شاید قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارد.

تمام زبان‌ آموزانی که به یادگیری زبان می‌پردازند در ابتدای مسیر لازم است بدانند که هدف نهایی آن‌ها چیست؛ چراکه دانش زبان انگلیسی محدود نبوده و می‌توان سال ها به مطالعه‌ی آن پرداخت. در نتیجه تعیین هدف و در نظر گرفتن اولویت ها، از الزامات یادگیری سریع زبان انگلیسی می‌باشد. بعد از آن نیز جهت مدیریت زمان خود باید اولویت بندی کنید.

اما منظور از اولویت‌بندی چیست؟

در واقع هر چهار مهارت زبانی یعنی مهارت‌های شنیداریی، گفتاری، نوشتاری و در نهایت مهارت خواندن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و باید در کنار یکدیگر تقویت شوند. باید بدانید تمرکز بر روی هیچ کدام از آن‌ها به صورت مجزا امکان‌پذیر نیست.

اما همان‌طور که گفتیم هدف شما نه‌ تنها مسیرتان را مشخص می‌کند بلکه می‌تواند اولویت‌هایتان را نیز تغییر دهد. بطور مثال فرض کنید شخصی برای اینکه بتواند در شغل خود موفق باشد، لازم است مکاتبات زبان انگلیسی را به خوبی بداند.

درنتیجه این شخص باید مهارت نوشتاری انگلیسی خود را بسیار تقویت کند و بر این موضوع تمرکز کند. در مقابل فردی را در نظر بگیرید که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارد. به نظر پروسه یادگیری زبان انگلیسی برای این دو فرد کاملاً متفاوت است. اولویت شخص دوم باید تقویت مهارت‌های گفتاری و شنیداری برای برقراری یک مکالمه روان انگلیسی باشد‌. احتمالاً برای این شخص مهارت نوشتاری به اندازه شخص اول حائز اهمیت نیست‌.

تعیین اهداف را در مسیر یادگیری زبان انگلیسی در کوتاهترین زمان جدی بگیرید

حال فرض کنید هدف دو شخص از یادگیری یکسان باشد. مثلاً هر دو قصد شرکت در آزمون آیلتس را داشته و به دنبال کسب نمرات بالا هستند.‌ اما آیا صرفاً هدف یکسان بیانگر این است که مسیر این دو شخص و مدت ‌زمانی که باید به این کار اختصاص دهند، یکسان است؟ خیر، همیشه این طور نیست.

سطح اولیه هر زبان‌آموز نقش بسیار مهمی در تعیین مدت زمان رسیدن او به اهدافش دارد. مسلم است که شخصی که در سطوح مقدماتی قرار دارد نسبت به شخصی که سطح دانش زبان انگلیسی‌اش متوسط و یا پیشرفته است باید مدت زمان بیشتری را برای یادگیری زبان صرف کند.

چگونه انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟! از مسیر یادگیری لذت ببرید!

در ابتدای این مطلب ذکر کردیم که یادگیری سریع زبان انگلیسی تا حد بسیار زیادی به انگیزه و هدف شما بستگی دارد. به همان اندازه که هدف شما مهم است، حفظ انگیزه نیز حائز اهمیت است. دو زبان ‌آموزی که برای یک هدف خاص یادگیری زبان انگلیسی را شروع کرده‌اند، ممکن است در مدت‌ زمان های متفاوتی به آن دست یابند؛ چراکه انگیزه‌های آن‌ها متفاوت است.

اما سوال اینجاست که برای حفظ انگیزه و منحرف نشدن از راه یادگیری سریع زبان چه کنیم؟

بهترین راه برای حفظ انگیزه و یاد گرفتن سریع زبان انگلیسی این است که نهایت تلاش خود را بکنید تا از مسیری که قدم در آن گذشته‌اید نهایت لذت را ببرید! هیچ‌گاه نگوئید که حتما باید به هدف مشخصی دست یابم تا بتوانم خوشحال شوم. چون در این صورت این زمان هیچ‌گاه فرا نمی‌رسد! در مسیر یادگیری و تا دستیابی به هدف اصلی، برای خود اهداف کوچکتری تعیین کرده و بعد از دستیابی به هرکدام از آنها، از خود قدردانی کرده و خوشحال باشید!

حتماً شما هم این تجربه را داشته‌اید که در سال‌های تحصیلتان در مدرسه برای درسی که به آن علاقه بیشتری داشتید، بیشتر وقت می‌گذاشتید و دروسی را که علاقه‌ای به آنها نداشته‌اید را یا مطالعه نمی‌کردید و یا وقت کمی به آن‌ها اختصاص می‌دادید.

اما به یاد داشته باشید که زبان انگلیسی صرفاً یک درس نیست. با توجه به این ‌که از چهار مهارت مختلف تشکیل شده است، منابع یادگیری آنهم بسیار متنوع و گسترده بوده که می‌توانند به ما در یادگیری سریع زبان انگلیسی کمک کنند. پس هیچ‌گاه خود را مجبور به مطالعه کتاب‌ها و انجام تمرینات مربوط به یادگیری زبان نکنید. سعی کنید از طریق آنچه که به آن علاقمند هستید، زبان انگلیسی را یاد بگیرید‌.

مرتبط بخوانید:‌ مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی چقدر است؟! + ارائه‌ی بهترین راهکارها جهت کاهش آن

در نتیجه سریع ترین راه یادگیری زبان انگلیسی، برای همه‌ی افراد نمی‌تواند یک روش خاص باشد. با توجه به تفاوت‌های شخصیتی افراد و سلایق آن‌ها، می توان روش‌ها و راهکارهای متفاوتی را به هر فرد معرفی نمود. بسیاری از افراد هستند که از تماشا کردن فیلم و سریال لذت می‌برند در مقابل گروهی هستند که ترجیح می‌دهند ساعت‌ها کتاب‌های مختلف بخوانند. با خیال راحت هر کدام از منابع را که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید و از پیشرفت خود لذت ببرید.

برای یادگیری سریع زبان انگلیسی، از اشتباه کردن نترسید

یکی از مسائلی که مجموعه آموزش زبان انگلیشدان همواره به آن تاکید بسیاری داشته و نتیجه آن نیز پیشرفت سریع زبان آموزان انگلیشدان به خصوص در مکالمه زبان انگلیسی است، این است که زبان آموزان نباید از اشتباه کردن بترسند!

در یاد گرفتن سریع زبان انگلیسی باید اشتباه کنید و از آن نترسید

در واقع سریع ترین روش یادگیری زبان این است که اشتباه کنید و از اشتباه کردن نترسید! یکی از دلایل عدم موفقیت زبان‌آموزان در مسیر یادگیری این است که فکر می کنند از همان ابتدا باید کاملاً درست صحبت کنند و یا تلفظ اشتباهی نداشته باشند. تصور می‌کنند اگر چنین نباشد مورد تمسخر دیگران قرار می‌گیرند. به همین دلیل است که اضطراب و ترس وجودشان را فرا می‌گیرد و هیچ‌گاه نمی‌توانند از آنچه که آموخته‌اند درست استفاده کنند.

بخصوص در بحث یادگیری زبان‌های خارجه مثل زبان انگلیسی، هرگز نباید از اشتباه کردن بترسید. همه‌ی زبان آموزان در ابتدای مسیر و سطوح مقدماتی شبیه به یکدیگر بوده‌اند؛ اما کسانی موفق هستند که خجالت خود را کنار می‌گذارند و با اعتماد به ‌نفس به یادگیری زبان انگلیسی ادامه می دهند. معمولا افرادی که ریسک نمی‌کنند و همیشه محتاط بوده که مبادا اشتباهی نکنند، در هیچ ‌یک از مراحل زندگی خودشان پیشرفت نمی‌کنند. در بحث یادگیری زبان هم دقیقاً این موضوع مطرح است.

فرض کنید زبان ‌آموزی در یک کلاس‌ آموزش زبان انگلیسی شرکت کرده و سطح دانش زبانی نسبتاً خوبی هم دارد اما به هنگام بحث ‌های کلاسی یا مکالمات انگلیسی، سعی می‌کند تا حد امکان سکوت کند؛ زیرا به این فکر می‌کند که اگر حرفی را به اشتباه بیان کند دیگران راجع به او چه فکری خواهند کرد. ولی نظر دیگران چه اهمیتی می‌تواند داشته باشد؟!

اما باید بدانید بسیاری از افراد هستند که با وجود این که دانش زبان انگلیسی بالایی دارند، اما از معلومات خود استفاده نمی‌کنند. در مقابل نیز افرادی هستند که با میزان اندک دانشی که دارند سعی می‌کنند با دیگران به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنند.

از نظر ما فقط گروه دوم موفق هستند و به زودی دانش خود را فراتر از دسته اول خواهند برد. این‌که شما چند لغت انگلیسی بدانید و یا تا چه حد با ساختار و گرامر زبان انگلیسی آشنا باشید، چندان اهمیتی ندارد؛ موضوع‌ حائز اهمیت این است که بتوانید تا حد امکان از آنچه که آموخته‌اید استفاده کنید.

روش موثر دیگری که به یاد گرفتن سریع زبان انگلیسی منجر می‌شود این است که حدس بزنید و به حدس زدن عادت کنید. خیلی از اوقات زبان‌آموزان متنی را می‌خوانند یا به یک فایل صوتی زبان انگلیسی گوش می‌دهند و به محض این‌که با لغت یا اصطلاح انگلیسی جدیدی روبرو می شوند، فوراً خواندن را رها کرده یا فایل صوتی را قطع می‌کنند و به دنبال معنی لغات جدید در دیکشنری یا فرهنگ لغات می‌گردند.

اما بهتر است اینکار را انجام ندهید؛ تا پایان به خواندن مطلب یا گوش دادن به فایل صوتی خود ادامه دهید و به هنگام مواجه شدن با لغات جدید می توانید معنی آن‌ها را با توجه به جایگاه آن‌ در جمله حدس بزنید. این که شما در هنگام کاری که انجام می‌دهید مدام دیکشنری را چک کنید باعث می‌شود تا نتوانید بخوبی روی موضوع اصلی تمرکز کنید.

برای یاد گرفتن سریع زبان انگلیسی تا می‌توانید تمرین کنید !

به جرأت می‌توانم بگویم که شاه کلید یادگیری سریع زبان انگلیسی، تمرین و تکرار فراوان است. هیچ دوره‌ی آموزشی، هیچ استادی، هیچ فیلم و فایل صوتی انگلیسی به تنهایی و به‌خودی ‌خود نمی‌تواند مؤثر واقع شود؛ مگر اینکه در کنار تمرین و تکرار مستمر قرار گیرد.

شما اگر بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی را در اختیار داشته باشید، به بهترین فایل های صوتی گوش کنید، بهترین اساتید زبان را راهنمای خود قرار دهید و در ایده ‌آل‌ ترین شرایط ممکن به مطالعه و یادگیری زبان انگلیسی بپردازید، اما تمرین و تکرار کافی نداشته باشید، ممکن است مدت‌ها طول بکشد تا به نتیجه دلخواهتان برسید. در واقع این داشتن تمرین به میزان کافی و البته مستمر است که می‌تواند موجب یادگیری زبان انگلیسی در کوتاهترین زمان ممکن شود.

دانشمندان طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که به ازای هر یک ساعت آموزش زبان انگلیسی، زبان ‌آموزان باید حداقل سه ساعت تمرین و تکرار داشته باشند. به ‌عبارت ‌دیگر اهمیت تمرین و تکرار آن‌ چنان زیاد است که سه برابر مدت زمان آموزش زبان را باید به این کار اختصاص دهید.

گاهی اوقات پیش می‌آید که زبان‌ آموزان تصور می‌کنند که هرچه جلسات آموزشی بیشتر باشد، سریع‌تر به هدف خود از یادگیری زبان میرسند؛ اما باید بدانید که آموزش زبان انگلیسی باید در کنار تمرین و تکرار های فراوان قرار گیرد تا نتیجه‌ی دلخواه به دست آید. اگر بطور مثال دو جلسه در هفته در کلاس آموزش زبان شرکت می‌کنید، باقی روزهای هفته را باید به مرور مطالب تدریس شده و استفاده و به کارگیری آن‌ها بپردازید.

اینکه فقط حجم بسیاری از نکات مهم را چه در بحث قواعد و گرامر زبان و چه در بحث لغات و اصطلاحات در کلاس‌ها یاد بگیریم و خودمان تلاشی برای استفاده از آن ها نکنیم، بی فایده است. خوب است بدانید که اگر تمرین‌های شما به صورت مستمر و هر روزه باشد، بسیار مؤثرتر از این است که شما یک روز هفته را به تمرین جهت یادگیری زبان انگلیسی اختصاص دهید. باید ساعات مطالعاتی خود را طی روز های هفته پخش کنید؛ با این کار، نه ‌تنها خسته نمی‌شوید، بلکه تاثیر بسیار بهتری در مسیر یادگیری زبان شما خواهد گذاشت.

همچنین بدانید که منظور ما از تمرین و تکرار های فراوان لزوماً انجام دادن تمرینات گرامر انگلیسی یا حفظ کردن لیست بلندی از لغات و اصطلاحات نیست؛ بهترین تمرین برای یادگیری زبان انگلیسی در کوتاهترین زمان این است که تا می‌توانید مکالمه انگلیسی داشته باشید؛ می‌توانید با دوستانتان که از لحاظ دانش زبان انگلیسی در سطح نزدیک شما قرار دارند کمک بگیرید. حتی اگر چنین شخصی را در اطراف خود ندارید، هیچ نگران نباشید! فقط کافیست تا با خود و در رابطه با فعالیت های روزانه‌تان صحبت کنید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله، پاسخ سوال چگونه سریع زبان انگلیسی یاد بگیریم را دریافت کرده باشید.

سمت چپ بیشترین امتیاز 😉
[کل: 18 میانگین: 4.7]

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

 1. ممنون که این راهکارها رو به ما گفتین
  فکر می کنم اگر ازشون اسفاده کنیم خیلی زود یاد بگیریم بان انگیسی رو

  1. سلام ممنونم
   حتما اگر رعایت کنید خیلی پیشرفت سریعی خواهید داشت

 2. مطلب خیلی مفیدی هستش ممنون از شما بابت این اطلاعات مفید

 3. سلام از مقاله خوبتون متشکرم یک سوال داشتم
  بنظرتون داشتن یک لغتنامه شخصی شبیه دفترچه لغت های موجود در بازار کمکی به یادگیری بهتر میکنه؟

  1. سلام خوشحالم از اینکه دوست داشتید.
   بله داشتن لغت نامه در یادگیری زبان بسیار مهمه و چه بهتر که طبق گفته خودتون کوچیک و قابل حمل باشه تا یتونیم همه جا ازش استفاده کنیم.

 4. خیلی عالی بود و می تونه برای کسایی که دنبال یادگیری زبان هستن خیلی کمک کنه .
  ارزش داره آدم وقت بزاره و مطالعه کنه

  1. سلام ممنونم از لطف شما
   خوشحالم که به نظرتون مفید بوده 🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا