اصطلاحات انگلیسی روزمره + ویدیوهای آموزشی جذاب! - انگلیشدان
مقالات

اصطلاحات انگلیسی روزمره + ویدیوهای آموزشی جذاب!

به جرات می‌توان گفت که اصطلاحات انگلیسی جزء جدایی‌ناپذیر زبان انگلیسی هستند. صرف‌نظر از این‌که شما زبان‌آموز سطوح مقدماتی هستید و یا در سطوح پیشرفته قرار دارید نیاز دارید تا اصطلاحات پرکاربرد انگلیسی را یاد بگیرید که اگر چنین نباشد و شما حداقل با اصطلاحات انگلیسی روزمره آشنا نباشید، احتمالا به هنگام مطالعه یک متن به زبان انگلیسی و یا گوش کردن به یک فایل لیسنینگ و به طور حتم به هنگام تماشاکردن فیلم‌های زبان اصلی دچار مشکل‌ خواهید شد.

حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا هر آنچه در رابطه با یادگیری اصطلاحات انگلیسی به آن نیاز دارید را به راحتی هر چه تمام تر بیاموزید!

اصطلاحات انگلیسی عباراتی هستند که با ترجمه کردن آن‌ها به صورت تحت‌اللفظی یا کلمه به کلمه یا همان ترجمه مستقیم نمی‌توانیم به معنای درست آن‌ها برسیم. گاهی اوقات ترجمه کردن تک‌به‌تک لغات، معنایی کاملاً متفاوت با معنای واقعی آن‌ها به ما می‌دهد. برای مثال به جمله زیر توجه کنید:

They tied the knot last week

اگر زبان‌آموزی که در سطوح مبتدی قرار داشته باشد و از وجود اصطلاحات عامیانه انگلیسی آگاهی نباشد، ممکن است این جمله را این گونه ترجمه کند “آن‌ها هفته پیش گره زدند” اما باید بدانید که این ترجمه صرفاً یک ترجمه تحت‌اللفظی است و معنای اصلی جمله را به ما نمی‌رساند. tie the knot یکی از اصطلاحات انگلیسی به معنای ازدواج کردن است.

البته می‌توانیم برای برخی از اصطلاحات انگلیسی روزمره، معادل فارسی نزدیک تری بیابیم. اما باز هم باید آن‌ها را از پیش مطالعه کرده یا شنیده باشیم. کلمات به کار رفته در اصطلاحات انگلیسی ثابت هستند و سلیقه‌ای نیستند یعنی ما نمی‌توانیم بر اساس خواسته‌ی خودمان آن‌ها را تغییر دهیم چرا که بسیاری از آن‌ها حتی ریشه در فرهنگ آن کشور دارند.

بهترین روش یادگیری اصطلاحات پرکاربرد انگلیسی

مثلا در زبان فارسی میگوییم” موش زبونتو خورده؟” که معادل این اصطلاح انگلیسی در زبان انگلیسی می‌شود:

?Has the cat got your tongue

در چنین مواردی ما نه در زبان فارسی می‌توانیم بگوییم که “گربه زبونتو خورده؟” و نه در زبان انگلیسی می توانیم کلمه cat را با mouse عوض کنیم.

He’s head and shoulders above all the other students

و یا در جمله‌ی بالا اصطلاح انگلیسی head and shoulders above در زبان فارسی به صورت ” یک سر و گردن بالاتر بودن” به کار می‌رود که باید بدانیم نمی‌توانیم به جای کلمه‌ی shoulders از neck استفاده کنیم. چرا که نه تنها انگلیسی زبانان چنین کلمه‌ای را به کار نمی‌برند بلکه با شنیدن آن تعجب هم می‌کنند.

پبشنهاد میکنیم تا برای آشنایی بیشتر با برخی از اصطلاحات روزمره انگلیسی و تفاوت معنای لغوی با معنای واقعی آن‌ ها، ویدئوی زیر را از گروه آموزش زبان انگلیشدان با تدریس استاد محسن کشاورزی تماشا کنید.

به عنوان مثالی دیگر، عبارت عامیانه “داری اعصابمو بهم میریزی” می‌توان به چندتا از اصطلاحات روزمره انگلیسی متفاوت اشاره کرد. یکی از آن ها You are driving me up the wall است.

این هم یکی دیگر از آن دسته اصطلاحاتی است که معنای لغوی آن کاملا بی ربط و حتی عجیب خواهد بود. معادل های دیگر این اصطلاح انگلیسی در ویدئو زیر به شما عزیزان آموزش داده شده است.

حال که فهمیدیم اصطلاحات انگلیسی می‌توانند تا این حد با معنای لغوی خود فاصله داشته باشند، بهتر است بدانیم که برای رفع این مشکل، یعنی درک نکردن اصطلاحات رایج انگلیسی، باید چه کنیم؟

از نظر ما تنها کافی است این مقاله را تا انتها بخوانید تا هم بدانید که چرا یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار هستند و هم بهترین روش یادگیری اصطلاحات انگلیسی روزمره را یاد بگیرید.

مرتبط بخوانید: اصطلاحات بانکی به انگلیسی

چرا باید اصطلاحات پرکاربرد انگلیسی را یاد بگیریم؟

شاید با خواندن مقاله اصطلاحات کاربردی انگلیسی انگلیشدان تا به این جا برایتان سوال پیش آمده باشد که علت اصلی یادگیری آنها چیست؟ و بگویید به جای آنکه بخواهیم این اصطلاحات انگلیسی را یاد بگیریم می توانیم از معادل های ساده‌تر آن‌ها استفاده کنیم.
مثلاً چرا باید بگوییم tie the knot وقتی می‌توانیم بگوییم get married.

حرف شما تا به این‌جا درست و منطقی به نظر می‌رسد اما به این نکته نیز باید همواره توجه کنید که به خصوص برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی، ما باید تمام تلاش خودمان را بکنیم که بتوانیم بسیار شبیه به کسانی که زبان انگلیسی، زبان مادریشان است صحبت کنیم. این افراد مدام در صحبت کردن خود اصطلاحات عامیانه انگلیسی را به کار می‌برند.

به طور مثال می‌توانیم به اصطلاحات انگلیسی عاشقانه اشاره کنیم که یکی از پرکاربرد ترین اصطلاحات انگلیسی است!

همانطور که دیدید عاشق شدن به انگلیسی میشه to fall in love with somebody و همدیگه رو دوست داشتن هم میشه
to have feelings for each other

با تماشا کردن ویدیوی اصطلاحات انگلیسی عاشقانه یاد میگیرید که احساس علاقه‌ی دو طرفه‌ای که بدون دلیل بین دو فرد ایجاد می‌شود را در زبان انگلیسی با چه واژه‌ای بیان می‌کنند!

همان‌طور که گفتیم یادگیری اصطلاحات انگلیسی از این لحاظ ضرورت دارد که ما باید تمام تلاش خود را بکنیم تا حد امکان شبیه به انگلیسی زبانان بومی صحبت کنیم.

اما مهم‌تر از آن این است که با ندانستن اصطلاحات انگلیسی متوجه بسیاری از مکالمات در فیلم های زبان انگلیسی و یا بخش‌هایی از پادکست های زبان انگلیسی نمی‌شویم. درست است که استفاده و به کار بردن اصطلاحات انگلیسی توسط زبان آموزان در مکالمات روزمره اختیاری است، اما شنیدن آن‌ها در لیسنینگ انگلیسی مثل فیلم ،سریال و پادکست اجتناب ناپذیر است.

چگونه اصطلاحات روزمره انگلیسی را یاد بگیریم؟

یکی از نکات مهمی که به هنگام یادگیری زبان انگلیسی باید به آن توجه کنیم این است که از همان سطوح مبتدی به یادگیری اصطلاحات کاربردی انگلیسی توجه کنیم.

به عبارت دیگر زبان آموزانی که به ‌تازگی یادگیری زبان انگلیسی را شروع کرده‌اند نباید بگویند که الان نیازی به یادگیری اصطلاحات انگلیسی ندارند و بعدها که دانش زبانی آنها فراتر رفت، آن‌ها را یاد می‌گیرند.

مطمئن باشید اگر به تدریج و از همان ابتدای مسیر این اصطلاحات را یاد بگیرید و بتوانید آن‌ها را استفاده کنید خودتان هم حس بهتری خواهید داشت و از درک معنی اصطلاحات انگلیسی لذت می‌برید.

مرتبط بخوانید:‌ نحوه صحیح یادگیری و بهبود تلفظ کلمات انگلیسی

بهترین راه یادگیری اصطلاحات روزمره انگلیسی این است که آن‌ها را به‌تنهایی یاد نگیریم. به هنگام یادگیری یک اصطلاح جدید باید سعی کنید تا میان آن اصطلاح انگلیسی و آموخته‌های قبلی خود پیوندی برقرار کنید.

محققان دریافته‌اند که اگر بین آموخته های جدید و پیشین خود بتوانیم پلی برقرار کنیم، به خاطر آوردن آن‌ها به مراتب کار آسان تری خواهد بود.

به طور مثال فرض کنید که شما امروز با اصطلاح انگلیسی a bird in hand is worth two in the bush مواجه شده اید و می‌خواهید آن را یاد بگیرید. (این اصطلاح به معنی سیلی نقد به از حلوای نسیه می‌باشد)

اما اگر کمی فکر کنید ممکن است اصطلاحات دیگری که کلمه‌ی bird در آن‌ها به کار رفته باشد را بلد باشید‌.

اگر چنین است به شما توصیه می‌کنیم تا هر آن چه را که از نظر شما می‌تواند به این اصطلاح انگلیسی مربوط باشد کنار هم یادداشت کنید.

مثلا شخص سحر خیز به انگلیسی early bird است و یا اصطلاح “کبوتر با کبوتر، باز با باز” می شود: birds of a feather
(توجه کنید که برقرار کردن این پیوند برای اشخاص مختلف متفاوت است؛ چرا که آموخته‌ها و دانش زبان انگلیسی افراد با بیکدیگر تفاوت دارد)

یکی دیگر از راهکارهای بسیار مؤثری که به هنگام یادگیری اصطلاحات انگلیسی و همچنین یادگیری لغات انگلیسی می‌تواند به ما کمک کند و برای ما کارساز باشد این است که لغات و اصطلاحات انگلیسی را با توجه به یک موضوع خاص یاد بگیریم؛ یعنی مجموعه‌ای از لغات و اصطلاحاتی که می‌توانیم از لحاظ معنایی بین آن‌ها ارتباطی برقرار کنیم را در کنار یکدیگر یاد بگیریم. ارتباط بین آن‌ها می‌تواند مترادف بودن یا متضاد بودن آن‌ها باشد و یا اینکه صرفا به یک موضوع اصلی مربوط باشند.

برای مثال اصطلاحات بدنسازی به انگلیسی یکی از موضوعاتی است که ‌می‌‌توان درباره‌ی آن لغات و اصطلاحات انگلیسی متفاوتی را یاد گرفت.

همانطور که در ویدئو مشاهده کردید گرم کردن قبل از تمرین به انگلیسی warm up و سرد کردن به انگلیسی cool down گفته می‌شود. به برنامه ورزشی workout routine و به خود تمرین کردن هم work out یا exercise گفته می‌شود‌. این روش می‌تواند یکی از بهترین روش‌های یادگیری لغات و اصطلاحات انگلیسی باشد.

یکی دیگر از موضوعات جذابی که می‌توان در مورد آن اصطلاحات انگلیسی متفاوتی را یاد گرفت بحث‌های مربوط به پول و خرج کردن آن است. در ویدیوی زیر می‌توانید تعدادی جذاب ترین اصطلاحات انگلیسی مربوط به آنرا یاد بگیرید.

به کسی که وضع مالی خیلی خوب دارد در زبان انگلیسی می‌گوییم: He is made of money و یا He is rolling in money

به آدم خسیس به انگلیسی هم اصطلاحا می‌گوییم penny pincher که یعنی “آب از دستش نمی‌چکه”! اما مخالف این افراد گروهی هستند که خیلی دست و دلباز هستند و در زبان انگلیسی به این افراد generous to a fault گفته می‌شود.

همچنین در ویدیو بالا برای چترباز به انگلیسی هم یک معادل خیلی خوب و جالب آموزش داده شده است!

و اما نکته آخری که در مورد اصطلاحات انگلیسی به شما می‌خواهیم بگوییم این است که سعی کنید یک دفتر یادداشت کوچک را برای نوشتن این اصطلاحات اختصاص دهید و هر زمان که با اصطلاح جدیدی مواجه شدید آن را یادداشت کرده و در فواصل زمانی مختلف آن‌ها را مرور کنید.

علاوه بر مرور کردن به یاد داشته باشید که استفاده کردن از اصطلاحات انگلیسی می‌تواند به تثبیت آن‌ها در ذهن شما بسیار کمک کند؛ یعنی صرفاً این ‌که معنی برخی از اصطلاحات را یاد بگیرید تا به هنگام شنیدن آن‌ها در یک فیلم انگلیسی و یا خواندن آن‌ها در یک متن انگلیسی متوجه آن بشوید، کافی نیست.

اگر شما بتوانید به صورت کاملاً طبیعی از اصطلاحات روزمره انگلیسی استفاده کنید، به مراتب به تقویت مکالمه زبان انگلیسی خود نیز کمک کرده‌اید.

بهترین کتاب برای یادگیری اصطلاحات انگلیسی روزمره

علاوه بر فیلم‌ها و سریال‌های زبان انگلیسی که منبع بسیار خوبی برای یادگیری اصطلاحات کاربردی انگلیسی هستند تعدادی از کتاب‌های زبان انگلیسی وجود دارند که صرفاً برای یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی طراحی شده‌اند .

یکی از بهترین کتاب‌های موجود برای یادگیری اصطلاحات انگلیسی روزمره، کتاب‌های idioms and phrasal verbs هستند که در دو سطح intermediate و advanced موجود می باشند.

همان‌طور که گفتیم بهترین راه یادگیری لغات و اصطلاحات انگلیسی این است که آن‌ها را به صورت طبقه بندی و موضوع بندی شده یاد بگیریم. این کتاب‌ها دقیقاً با توجه به موضوعات مختلف اصطلاحات و فعل های دو قسمتی را برای شما گردآوری کرده‌اند.

کتاب‌های English idioms in use، اصطلاحات روزمره انگلیسی را در قالب متون کوتاه به صورت کاربردی به زبان‌آموزان آموزش می دهد. این کتاب هم در دو سطح intermediate و advanced منتشرشده است که شما می‌توانید با توجه به سطح زبانی خود یکی از این دو را انتخاب کنید.

تمامی ویدیو های آموزش اصطلاحات کاربردی انگلیسی ما را می‌توانید در اینستاگرام انگلیشدان دنبال نمائید.

سمت چپ بیشترین امتیاز 😉
[کل: 7 میانگین: 4.4]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا